Translate

wtorek, 24 października 2017

Każdy ją ma, lecz nie każdy docenia - woda

Zapewne każdy z Was zadał sobie kiedyś pytanie: " Czy bez wody da się żyć? " natomiast czy odpowiedź była dość satysfakcjonująca ?

- Sprawdźmy

Na pewno większość przesądziła, że woda jest jednak dla człowieka niezbędna. Okey, a co dalej ? Czy to wszystko co wiemy na temat wody ? A może jednak jest coś jeszcze ?

- A tak.. Brak wody może doprowadzić do odwodnienia organizmu ..
W 100% się zgadzam, ale czy to wszystkie istotne informacje na temat jej działania? Zdecydowanie N I E !!!


Woda  stanowi główny składnik naszego organizmu. W ciele dorosłego mężczyzny szacuje się około 60% zawartości wody,  w ciele dorosłej kobiety około 50-55%. U kobiet niższa zawartość wody wiąże się z większą zawartością tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak pamiętać, iż z wiekiem zawartość wody w organizmie maleje.  Myślenie, że tylko sportowcy powinni zwiększyć podaż wody bądź osoby uprawiające sport jest jednak mylne.

Woda nie tylko spełnia wiele  biologicznych oraz fizjologicznych funkcji, ale także jest materiałem budulcowym stanowiącym strukturalną część wszystkich komórek i tkanek. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem dla wielu składników.
Stanowi niezbędny element prawidłowego procesu trawienia:

  • Umożliwia formowanie kęsów pożywienia;
  • Umożliwia przesuwanie treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym;
  • Wspomaga właściwe działanie enzymów trawiennych oraz wchłanianie składników odżywczych;
Bierze udział w procesie regulacji temperatury ciała, ułatwiając rozprowadzanie i oddawanie ciepła. Niewielkie ilości wody zawarte w śluzie pełnią funkcję zabezpieczającą i zwilżającą, m.in. umożliwiając właściwą ruchliwość stawów, chroniąc narządy wewnętrzne, mózg czy gałkę oczną.
Woda dostarczana jest organizmowi przede wszystkim z dietą w postaci napojów lub wraz ze spożywanymi produktami i potrawami. Ponadto niewielka ilość wody syntetyzowana jest w organizmie jako rezultat spalania składników odżywczych.

 Zapotrzebowanie na wodę u poszczególnych osób jest bardzo zróżnicowane. Wzrasta przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności otoczenia, gdyż wówczas rosną straty wody z potem. Również przebywanie w niskiej temperaturze może wymagać większej podaży płynów, ponieważ straty wody mogą wtedy wzrastać na skutek wyższego wydatku energetycznego i noszenia grubej, ciężkiej odzieży. Przy wyższej aktywności fizycznej większe ilości wody wydalane są z potem, a także przez płuca, co wiąże się z koniecznością większego pobrania płynów. 

Organizm nie może magazynować większej ilości wody, dlatego też musi być ona stale mu dostarczana. Niedostateczna podaż płynów szybko może doprowadzić do odwodnienia, które jest przyczyną poważnych zaburzeń stanu zdrowia.
Według norm żywienia ilość wody dostarczana do organizmu powinna wynosić w przypadku mężczyzn 2500 ml, a w przypadku kobiet 2000 ml dziennie. 

- Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej, wzrasta podaż na uzupełnianie płynów - 





- SimplyDiet- 


1 komentarz:

  1. Zdecyowanie woda w diecie to jedna z najważniejszych w niej rzeczy ;) pozdrawiam i zapraszam ;)

    OdpowiedzUsuń

Mile widziane komentarze , jeśli spodobał ci się blog dodaj Go do OBSERWACJI , Ja odwdzięcze się tym samy.. ;-)