Translate

wtorek, 31 października 2017

Halloweenowy hit czy kit ?

Wielu z Was pewnie zauważyło, że popyt na dynie w okresie jesienno-zimowym znacznie się zwiększył . Czy to hallowenowy hit czy kit ? Jak myślicie ?

Dynia jest nierozerwalnie kojarzona z Halloween – wydrążona i przekształcona w latarnię obrazującą koszmarną twarz potwora. Jack-o’-lantern, bo tak nosi nazwę ten tradycyjny gadżet, oznacza albo błędne ogniki symbolizujące dusze błąkających się zmarłych, albo sposób na odpędzenie demonów. Pierwotnie latarnie te robiono z brukwi, buraków, rzepy i ziemniaków. Irlandzcy imigranci przenieśli tradycję do Ameryki, gdzie rzepę zamieniono na dynię, którą łatwiej się rzeźbiło, była większa i występowała powszechnie. Istnieje kilka teorii dotyczących dokładnej genezy Halloween. To przypadające na ostatni dzień października święto najczęściej kojarzone jest z celtyckim obrządkiem Samhain (w języku celtyckim nazwa Halloween brzmi Oidhche Shamhna, natomiast z angielskiego All Hallows’ Eve dosłownie oznacza Wigilię Wszystkich Świętych).

W medycynie ludowej dynię od lat stosowano na szereg różnych dolegliwości :

  • Zapalenie żołądka;
  • Zapalenie jelit;
  • Robaczyce;
  • Schorzenia wątroby i nerek;
  • Bóle brzucha;
  • Oparzenia;
  • Trudno gojące się rany;
Dynia obecnie jest znana z korzystnego działania na procesy starzenia . Jest bowiem bogatym źródłem witaminy młodości, czyli witaminy A, której znaczne ilości znajdują się w dojrzałych, czerwonopomarańczowych owocach. Jej stymulujące działanie zmniejsza zmiany pojawiające się wraz z procesem starzenia jest polecana w usuwaniu zmian wywołanych przez fotostarzenie się skóry, jak również jako składnik prewencyjny pozwalający przedłużyć młodość komórek skóry.

Niedobór witaminy A powoduje m. in :
  • Suchą, zrogowaciałą skórę;
  •  Łamliwe paznokcie;
  •  Suche i łamliwe włosy;
Dynia, zarówno jej miąższ, jak i pestki, może mieć pewien wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka płuc. Wynika to z jej bogatych pokładów karotenoidów i inhibitorów proteaz, które są silnymi przeciwutleniaczami. Badania wykazały, że wśród nałogowych palaczy jedzących spore ilości dyni, kabaczków czy cukinii ryzyko wystąpienia raka płuc jest niemalże dwukrotnie niższe niż u palaczy niespożywających tych warzyw .

Zawarty w surowych nasionach dyni olej może być źródłem tokoferolu, którego działanie przeciwhiperglikemiczne w leczeniu cukrzycy typu 2. 

Dynia jest bogatym źródłem beta-karotenu to pomarańczowy, czerwony i żółty barwnik roślinny (to dzięki niemu dynia ma tak intensywny kolor) i jednocześnie substancja o właściwościach leczniczych. Beta-karoten - podobnie jak wszystkie karotenoidy - jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne, a co za tym idzie - może zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Badania wykazały, że częste spożywanie dyni zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu żołądkaraka piersi, raka płuc i raka jelita grubego.

Beta-karoten obniża poziom złego cholesterolu. Tym samym zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolowych w ścianach tętnic, a co za tym idzie - zapobiega miażdżycy, a dalej chorobom serca, takim jak zawał czy udar mózgu. Poza tym dynia reguluje poziom ciśnienia tętniczego.


Jak widać halloweenowy hit na dynie, może korzystnie wpływać na  organizm, nie tylko poprzez poprawę jakości skóry, ale także w walce z różnymi chorobami .
Zważywszy na bogactwo jej składu, łatwy sposób uprawy, powszechność występowania i dostępność, a także udowodnione korzystne działanie profilaktyczne i terapeutyczne dążyć należy do propagowania użycia dyni w diecie i upowszechnienia jej konsumpcji.


Wartości odżywcze dyni (w 100 g - surowej/ugotowanej)
Wartość energetyczna - 26/20 kcal
Białko ogółem - 1.00/0.72 g
Tłuszcz - 0.10/0.07 g
Węglowodany - 6.50/4.90 g (w tym cukry proste 2.76/2.08)
Błonnik - 0.5/1.1 g

Witaminy
Witamina C – 9.0/4.7 mg
Tiamina – 0.050/0.031 mg
Ryboflawina – 0.110/0.078 mg
Niacyna - 0.600/0.413 mg
Witamina B6  - 0.061/0.044 mg
Kwas foliowy -  16/9 µg
Witamina A – 8513/5755 IU
Witamina E – 1.06/0.80 mg
Witamina K - 1.1/0.8 µg

Minerały

Wapń – 21/15 mg
Żelazo - 0.80/0.57 mg 
Magnez - 12/9 mg
Fosfor - 44/30 mg 
Potas - 340/230 mg
Sód – 1/1 mg 
Cynk - 0.32/0.23 mg

- SimplyDiet-

1 komentarz:

  1. Kocham dynie i to nie tylko na Halloween ! :) pozdrawiam i zapraszam ;)

    OdpowiedzUsuń

Mile widziane komentarze , jeśli spodobał ci się blog dodaj Go do OBSERWACJI , Ja odwdzięcze się tym samy.. ;-)